Ještě v únoru letošního roku jsem si myslel, že jsem asi již pochopil, jak se vyvíjejí sociální sítě.

Nahrál jsem 20 hlasových záznamů našich příběhů z posledních seniorských let na server, co se nazývá Spotify. Přemluvily mne k tomu naše vnučky. Prý se to bude hodit, až i ony budou maminkami. Poučily mne, že se těm nahrávkám říká podcast.

Napadlo mne to samé dělat s našimi zápisy do kroniky. Psal jsem o tom na počátku letošního roku. Při chlubení se novými příspěvky na našem webu mi vnučky znovu srazily hřebínek slovy: „Dědo, ty to máš celé popletené. Je fajn, že nabízíš vašim spolkovým členům webové stránky a dokonce jsi začal používat i podcasty, ale prostě si pořád pleteš termíny blog, podcast, video podcast a již ani nemluvíme o vlogu.“ Znovu mi sklapla čelist. Tolik nových slov. Ten náš seniorský život se pořád musí vyrovnávat s tím novým digitálním okolím. Tak jsem se nechal opět vyškolit a něco z těch nových poznatků vám zde uvádím.

Vlog vs Blog vs Podcast – Jaký je rozdíl?

Vlogy, blogy a podcasty jsou v dnešní době oblíbené formy online obsahu, ale každý z nich má jedinečné vlastnosti a účely. Každá z těchto forem obsahu má své výhody a nevýhody. Vnučky mne seznámily s jejich rozdíly.

Co to je blog?

Blog je webová aplikace (např. náš www.seniori-bruntal.cz) obsahující příspěvky jednoho editora na jedné webové stránce. Jsou zobrazovány (např. naše sekce Kronika) v obráceném chronologickém pořadí (tj. nejnovější zápis je nahoře). Autor se nazývá bloger (či blogger).

Co to je podcast?

Podcast je zvukový příběh, který si můžete poslechnout na PC online (např. naše sekce Dědův podcast), nebo ve vašem chytrém telefonu. Hlavní výhodou podcastů je, že si záznam můžete pustit kdykoliv a proto jsou dobrým společníkem na cesty autem, procházky, sportování, uklízení i víkendové lelkování.

Slovo podcast vzniklo složením názvu iPod přehrávače od firmy Apple a anglického slova broadcasting. Zatím nikdo nepřišel s lepším českým názvem, proto se i v češtině, stejně jako všude jinde na světě, stále používá anglické označení podcast.

Co to je vlog

Vlog je zkrácené vyjádření pojmu videoblog. V blogu vyjadřuje autor příběh jen písemnou formou, ve vlogu ústně a doplňuje ho videem (např. naše květnová kronika 2023 v zápisu Den matek Horní Benešov). Ten pak zveřejní třeba na našem webu nebo na YouTube. Autor vlogu je označován jako vloger.

Rozdíl mezi podcastem a vlogem

Klíčový rozdíl mezi podcastem a vlogem je v tom, že obsah podcastu je založen na zvuku, zatímco obsah vlogu je založen na obrazu a zvuku (hudba + komentář).

Takže když to jednoduše shrneme

Blog je webová stránka, která obsahuje pravidelně aktualizovaný psaný obsah. Za našeho mládí to byl vlastně papírový deníček, kam jsme si někteří psali prožité příběhy, které jsme mohli dát přečíst nejlepším kamarádům.

Podcast je digitální zvukový soubor, který je zpřístupněn na internetu k poslechu na počítači nebo mobilním zařízení. Za našeho mládí to byl vlastně rozhlas, ze kterého jsme poslouchali pohádky. Nemohli jsme si však sami volit dobu poslechu a pohádku, o kterou jsme měli zájem.

Vlog je forma online média, které se skládá ze série nahraných videí se slovním komentářem a někdy i hudbou. Za našeho mládí to byl nejprve biograf a později televize. Znovu platilo omezení redakcí předem daného výběru pořadů.

Všechny tři formáty mohou sdílet informace, zábavu se širokým publikem, které si samo může volit jejich skladbu a dobu sledování.

Závěrem tohoto malého pozvání do světa dnešních digitálních technologií bych vás chtěl také pozvat ke spolupráci na našem webu. Pokud bude někdo mít zájem podělit se o své zážitky s ostatními členy spolku, například psanou formou, můžeme se domluvit jak je na web umístit.