Tentokrát jsme se nevypravili za naším mládím, ale navštívili jsme filmový svět našich rodičů. Výstava „HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA“, kterou pořádalo Městské museum Krnov, nás přenesla do období od poloviny 20. let do poloviny 40. let 20. století.
Postřehy a cesta
Po nevydařeném otestování nástupu do autobusu v rozděleném týmu na dvě skupiny z minulého týdne jsme již nic nenechali náhodě a opravdu jsme do Krnova odcestovali odděleně. Nespavci v počtu asi pěti hrdinů již před sedmou hodinou ranní odjeli směrem na Krnov. O jejich dalších osudech zatím tiskové agentury nepodali žádnou zprávu. Dvanáct jedinců s normální potřebou zdravého seniorského spánku nastoupilo stejnou cestu v 8:50 SEČ. Jako každou středu opět sněžilo a foukalo. Nikoho to nepřekvapilo.
Po krátkém bloudění maskovaného prohlídkou hornoslezské architektury Zámeckého a Hlavního náměstí jsme dorazili ve zdraví do vily, kterou nechal v roce 1914 postavit textilní továrník Theodor Flemmich. Po krátkém úvodu od vedoucí muzea PhDr. Ľubici Mezerové jsme mohli nasát atmosféru doby, kdy kino pro naše rodiče znamenalo to samé co pro nás dnešní televize. V herecké šatně jsme někteří z nás mohli vyvolat vzpomínku na otevřenou skříň s garderobou našich rodičů. Přetisky filmových plakátů a originály dobových karikatur nostalgicky přiblížili dobu, kdy naši rodiče možná snili o našem příchodu na tento svět.
Do dnešního uspěchaného světa nás vrátila druhá výstava DIALOG BARVY A TVARU. Po vystoupání schodiště do prvního patra nás výtvarný spolek In Signum obdařil barevností a různorodostí dnešního života kolem nás.
Detaily z výstavy Hvězdy stříbrného plátna
Výstava představila filmové a divadelní hvězdy První republiky a Protektorátu i jejich další osudy.
Období od poloviny 20. let 20. století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů - Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry ad. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy - Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších, ve kterých hrály opravdové hvězdy - Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová a nechyběli ani filmoví milovníci. Ale jen málo Čechů zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí tak hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu na růžích ustláno – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní zase byli velkými a přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako např. Jindřich Plachta. Zatímco další se vypracovali a prosadili na evropské filmové scéně jako Anny Ondráková nebo v Hollywoodu jako Hugo Haas. Na výstavě nechybělo ani zastoupení doposud žijící herečky Soni Červené, která si v r. 1947 zahrála po boku Jaroslava Marvana ve filmové komedii Poslední mohykán a obdiv si časem získala také jako operní pěvkyně.
K vidění byla také herecká šatna. Památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem (např. Nataše Gollové, Věře Ferbasové, Soně Červené, Svatopluku Benešovi, Oldřichu Novému, Zitě Kabátové ad.) Zaujaly také reprinty filmových plakátů a originály dobových karikatur.Dobové oděvy a doplňky „V čem se chodívalo do kina a do divadla“. Fotografie, časopisy, knihy; čtenářský koutek.
Detaily z výstavy Dialog barvy a tvaru
Výtvarný spolek In Signum je volným sdružením profesionálních výtvarníků v rámci organizace Unie výtvarných umělců ČR. Vznikl v Ostravě již v roce 1995 a za 25 let své existence uspořádal desítky společných výstav a výtvarných sympozií v oboru malby, sochy a smaltů.
Jednotlivé umělce skupiny již od počátku pojí názorová blízkost. Ačkoliv tvoří různými technikami a zpracovávají různé náměty a žánry, přesto mají společný pohled na svět a na úlohu umění v něm. Spíše než módními trendy či konceptuálními provokacemi se zabývají klasickými technikami a ve svých dílech chtějí spíše poukázat na skutečnou krásu našeho světa a na různorodost života kolem nás. Svými díly vybízejí k vnímání řádu, k zamyšlení nad hodnotami lidského života a k odpovědnosti za jeho směřování.
Není to jen spočívání na uznávaných hodnotách, je to hledání humanistických východisek k oslovení současného člověka a překračování horizontu všedního konzumního života. Na výstavě budou zastoupeni tito autoři: Antonín Gavlas, Petr Gavlas, Karol Hercík, Iveta Kadlecová, Jakub Novák, Kateřina Pavlicová, Aneta Silberová a Karel Švach.
Polské autory zastupují Katarzyna Fober a Grzegorz Majchrowski – kolegové z jedné školy (Akademie výtvarných umění v Katovicích) a jednoho města – Těšína (PL).