Tak některým z nás již nestačí navštěvovat univerzitu třetího věku. Zachtělo se nám navštívit i lavice školní třídy pro vyučování z roku 1914.

Za tímto účelem se ve středu 22. března sešlo pět pamětnic a vyrazily směr Přerov. Cílem výpravy bylo jižní křídlo přerovského zámku. Byla zde možnost vstoupit do života a díla přerovského rodáka, biskupa a překladatele Nového zákona Jana Blahoslava. Jeho osobnost lze považovat za předchůdce Jana Amose Komenského. Takto přiblížená minulost byla umocněna i historickou cenou za preso s mlékem, jen za 30 Kč. Laciný kofein poskytl všem dostatek energie pro prohlídku téměř 1200 metrů čtverečních plochy přerovského zámku. Tyto metry využívá Muzeum Komenského pro své expozice již od roku 1906.

Pamětnice v prvním patře natěšeně vstoupily za cenu pouhých 20 Kč i s průvodkyní (byla v ceně) do místnosti kde byl instalovaný přírodovědný školní kabinet z přelomu 19. a 20. století. V prosklených skříních byly umístěny učební pomůcky z různých oborů.

Z kabinetu nahlédly do školní třídy s originály školního nábytku a školních pomůcek, běžných při vyučování do roku 1914. Vepředu se nacházel stupínek s katedrou a tabulí na stojanu. Dokonce na ně padla bázeň, aby je náhodou nevolali k tabuli. Střed místnosti tvořily dlouhé lavice (tzv. škamny), na kterých byly položeny dobové sešity, břidlicové psací tabulky, výkresy a psací potřeby. No prostě jejich mládí.

Neuniklo jim ani druhé patro, kde byly umístěné přírodovědné sbírky. Zakladatelem expozice Entomologie byl přerovský rodák, učitel a entomolog Ladislav Hudeček. Expozice byla vynikajícím průřezem nejčetnější skupiny bezobratlých živočichů – hmyzu. Ve sbírce bylo shromážděno 22 000 jedinců z více než 9 000 druhů hmyzu z celého světa. Prostě za tu cenu tolik hmyzu se jen tak nevidí. No nekup to.

Kofeinová síla doplněná krásným počasím jim umožnila vystoupat ještě 72 schodů na vyhlídkovou věž, kterou snad kvůli nim v roce 1997 při rekonstrukci zvýšili na 43 metrů. Z ocelového ochozu se kochaly pěknými výhledy. Čtyři obdélníková okna jim umožnila vyhlídku na historické památky Přerova. Obdivovaly měšťanské domy a hradby Horního náměstí nebo farní chrám sv. Vavřince. V dáli proti proudu Bečvy bylo zalesněné území přírodní rezervace Žebračka a na kopci nad Moravskou bránou zahlédly i siluetu hradu Helfštýna.

Takto vynikajícně investovaných pár korun zanechalo v jejich peněženkách dostatečnou hotovost, kterou utratily v navštívené restauraci při konzumaci dobrého oběda. Při návratu vlakem do Bruntálu umožnily doplněné kalorie výletnicím dokonce i analýzu současného politického vývoje.

Více fotek zde